czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 3 komentarzy
  • 9205 wyświetleń

Dzień Nauczyciela w ZS

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W SZCZUCZYNIE

 

              W piątek, 13.10.2017 roku o godz. 10.00 odbyła się uroczystość poprzedzająca Dzień Edukacji Narodowej przypadający na 14 października. Akademia odbyła się w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie.  

Dzień Edukacji Narodowej, to święto polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego   upamiętniający powołanie Komisji Edukacji Narodowej przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na mocy ustawy z 1982 r. obchodzony jest jako Dzień Edukacji Narodowej, nazywany Dniem Nauczyciela lub świętem nauczycieli.  

      

         W Zespole Szkół w Szczuczynie akademię rozpoczęto typowo polskim nastrojem, jak przystało na współczesną placówkę dydaktyczno-wychowawczą. Również tak, jak na istotną rolę szkoły wypada, święto obchodzono bez nadmiernego patosu czy zbędnej pompy, za to bardzo spokojnie i uroczyście.   

Sztandar placówki oświatowej, który dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski i Narodu wprowadził trzyosobowy poczet sztandarowy.   

Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie patrząc na sztandar   podnieśli prawe ręce z wyciągniętymi dwoma palcami w stronę sztandaru. Zachowując powagę, ślubowali dbać o dobre imię szkoły i godnie wypełniać obowiązki ucznia.  

        Po krótkiej części oficjalnej zebrani obejrzeli program artystyczny, przygotowany przez uczniów. Piosenki wykonała doświadczona wokalistka Maria Józwik, uczennica tej szkoły.

Humorystyczne scenki sytuacyjne, przedstawiające pracę pedagogów i ich dążenie do bycia wciąż lepszymi, przedstawili uczniowie, prowokując nauczycieli do oklasków.  

Był też moment, który przeżywać trzeba było najmocniej. To niby występ uczniów, a raczej aktorów z tej szkoły. W zasadzie była to etiuda o dużych walorach artystycznych i głębokiej ekspresji przedstawiająca relacje uczeń – nauczyciel.  Poprzez przećwiczone umiejętności reżyserskie, czy gry aktorskie uczniowie przekazali najważniejsze treści widzom, zarówno uczniom jak i nauczycielom. Młodzi przedstawili życie szkolne nie tylko treścią scenki, ale przede wszystkim swoim występem na zauważalnym poziomie. Byli skupieni, przejęci, szczerzy w rolach uczniów i pozorowanych nauczycieli. Z ich ust padały czasem mocne i ważne słowa.   

Uroczystość jak w lustrze odbijała się w zachowaniu i wrażeniach publiczności, która uszanowała występy ciszą, skupieniem i emocjonalnymi brawami.    

Zachwyt uroczystością i uczniami nie jest przesadny. Nie! Oni są rzeczywiście dobrzy, a to cieszy kadrę pedagogiczną. Polska i szczuczyńska szkoła wszechstronnie kształtuje naszych przyszłych zastępców życia naukowego i społeczno-politycznego.   

          
          
Dyrektor ZS w Szczuczynie – Anna Jagusz w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę pedagogów w kształceniu i wychowaniu młodzieży.  Podkreśliła ich pasję, ale i rzeczywistą misję, którą obdarzają młode pokolenia, dodając im skrzydeł wznoszących do realizacji marzeń.  

Gdybyśmy życzyli nauczycielom jedynie satysfakcji zawodowej, byłoby to niepełnym docenieniem ich roli społecznej. Życzyć Im trzeba wytrzymałości, właściwych zarobków, radości z wychowanków, a ponad wszystko zdrowia dla nich i Ich rodzin, żeby wszyscy wytrwali w przekleństwie narodowym „…obyś cudze dzieci uczył”.     

    W klimacie zasłużonego święta nikt więcej głosu nie zabrał, bo wszystko i tak było jasne.

Dyrekcja doceniła pracę nauczycieli i pracowników obsługi przez uhonorowanie ich zasług. Nagrody dyrektora otrzymali: Agnieszka Gardocka, Iwona Gutowska, Marek Konopka, Łukasz Kowalski, Katarzyna Romanowska, Krzysztof Szleszyński oraz Aldona Wysocka.

 

    Były nie tylko świąteczne życzenia, ale uśmiech życzliwy, sto lat, tort z aktywnymi świecami i kwiaty dla nauczyciela Łukasza Kowalskiego obchodzącego tego dnia 34 urodziny.  Można zaryzykować stwierdzenie, że Pan Łukasz urodził się w przeddzień przyszłych nauczycielskich nominacji, co potwierdzają duże i spontaniczne oklaski uczniów.   A więc sto lat kolego Kowalski.     

          Zapytałem, co myślą o święcie i nauczycielach uczniowie? Czy okazują i w jaki sposób wdzięczność nauczycielom? Pytanie nie sprawiało trudności chłopcom, a tym bardziej dziewczętom. Z uśmiechem kryjącym niepewność wypowiedzi, mówili szczerze: „Czasem jesteśmy zdenerwowani, że nauczyciele za dużo wymagają, że za często robią sprawdziany, bywa że nieraz czepiają się drobiazgów, jakby chcieli żebyśmy byli świętymi. Po chwili jednak lub na drugi dzień wstydzimy się za swoje postępowanie, bo przecież nauczyciele wymagają dla naszego dobra. A samo święto jest fajne! Mogłoby być częściej, bo skrócone lekcje, to fajny luz!”

A prezenty, będą? zapytałem.

Dziękujemy nauczycielom czekoladkami, ale kiedy jest fajna wychowawczyni, to miło jest podarować Jej chociaż w świąteczny dzień coś więcej niż zwykły, symboliczny kwiat.    

 

          Praca nauczycieli nobilituje młodzież, nadaje sens zdobywania wiedzy, motywuje dążenia nowych pokoleń przez inspiracje do walki o własną przyszłość. Dlatego Dzień Edukacji Narodowej jest wyjątkową okazją do wyrażenia słowem i gestem uznania i podziękowania za nauczycielski trud w edukacji i wychowaniu, za uparte wskazywanie życiowych dróg.  Rola nauczyciela w hierarchii zawodów jest wyjątkowa jako pierwszoplanowa.    

Podczas telepatycznej jedności nauczycieli z uczniami w dniu święta, dostrzec można było wzajemne zrozumienie i szacunek. Właśnie to zrozumienie nauczycieli rzeźbiarzy ludzi, wytwarzało rodzicielską empatię do uczniów w ich spełnionej roli – aktorów tego dnia.    

       Żywiołowy, czasem spontaniczny charakter wniosły życzenia dla nauczycieli i nastrojowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Szczuczynie pod kierunkiem nauczyciela − Katarzyny Romanowskiej.   

      Redakcja e-Grajewo.pl wszystkim pedagogom, wychowawcom, dyrekcji oraz pracownikom obsługowo-administracyjnym życzy dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości w wykonywaniu tak odpowiedzialnych i trudnych obowiązków oraz samych sukcesów w życiu zawodowym i rodzinnym. Życzymy, żeby podejmowany trud był źródłem satysfakcji, społecznego szacunku i uznania, że zawód nauczyciela jest odpowiedzialny i bardzo trudny.

  

    

Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski

 

 

 

 

Komentarze (3)

Brawo!!!!!Jedna z nielicznych szkol (jedyna w Szczuczynie!) gdzie oprócz, nauczycieli docenia się również pracowników administracji i obsługi.....wszak to Dzień Edukacji Narodowej. Gratulacje dla nagrodzonych!

Ze zdjęć wnioskuję, że w szczuczyńskiej "zawodówce" jest mniej więcej tyle samo uczniów, co nauczycieli. W takim razie poziom nauki musi być tam najlepszy naszym regionie, a nawet w kraju.

Ojciec mówił mi że to była wspaniała szkoła, może jeszcze kiedyś będzie. Wszystko zależy od kierownictwa.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.